Liście pomidorów zwijają się? Poznaj powody, jeden jest groźny!
Kiedy liście pomidorów się zwijają to zwykle znak, że rośliny mają czegoś za mało lub za dużo. Winne są nie tylko warunki atmosferyczne – susze lub ulewy, czasem to ogrodnicy przesadzają z nawożeniem, np. nie rozcieńczając odpowiednio herbatek kompostowych, gnojówek czy gotowych nawozów. Jednak, kiedy nauczymy się odczytywać znaki wysyłane przez rośliny, bardzo szybko możemy przyjść im z pomocą i zwykle będzie ona skuteczna. Co mówią nam zwijające się liście pomidorów?
Liście pomidorów zwijają się ku górze? Rośliny mają za dużo słońca i za mało wody!
Co robić w sytuacji, gdy liście pomidorów zwijają się ku górze? Przede wszystkim w czasie, gdy słońce najmocniej praży, należy rośliny zacienić, może to tego posłużyć słomiana mata lub nawet zwykła tektura (dobrze zrobić w niej trochę dziurek, żeby była przewiewna). Drugi krok – trzeba zintensyfikować podlewanie. Ale nie na raz! Pomidory nie lubią zbyt dużej wilgoci. Najlepszy jest system podlewania kropelkowego, ponieważ pozwala dozować nawodnienie. Jeśli robimy to konewką, trzeba podlewać dwa, trzy razy dziennie małymi porcjami (rano i wieczorem, nigdy w południe). Podlewamy ziemię pod krzakiem pomidora, nie mocząc łodygi, a w żadnym razie liści, bo zostaną poparzone.
Liście pomidorów skręcają się w dół, stają się ciemnozielone z wierzchu a fioletowe od spodu? Roślinom brakuje wapnia
Zakłócony pobór wapnia następuje zwykle wtedy, gdy gleba jest zbyt wilgotna, a powietrze za suche (zwykle wówczas, kiedy między nocą a dniem są duże różnice temperatur). Objawy to skręcanie się nie tylko brzegów liści, ale przede wszystkim ich wierzchołków, a także ogonków, które wyglądają wtedy jak palce powykręcane artretyzmem. Co robić? Zwiększyć nawożenie wapniem, a ograniczyć fosfor i azot (na przykład podlewanie herbatką z trawy).
Młode listki pomidorów deformują się zanim zdążą urosnąć? Spróbuj odżywek z manganem
Może być tak, że w glebie jest manganu za mało, albo roślina nie jest w stanie pobrać go w odpowiedniej ilości. Dlaczego? Powodem może być zbyt zasadowy odczyn podłoża, zbyt duża i zbyt długo utrzymująca się wilgotność gleby, brak słońca itp. Jeśli gleba ma odpowiednie pH, czyli jest lekko kwaśna a warunki odpowiednie, należy uzupełnić mangan we właściwym nawozie.
Starsze liście na wierzchołku twardnieją i skręcają się w rurkę, a nowe rosną coraz mniejsze? Pomidor ma problem z miedzią!
Miedzi może brakować w glebie lub roślina ma kłopoty z jej pobieraniem. Dzieje się tak na przykład, gdy odczyn gleby jest obojętny lub zasadowy – powyżej 6,5 pH. Kiedy stosujemy zbyt dużo nawozów fosforowych i azotowych również możemy utrudnić roślinie właściwy pobór miedzi. Należy więc sięgnąć po miedzian i ograniczyć substancje bogate w azot. Można też spróbować wypłukać go z gleby czasowo zwiększając podlewanie.
Skręcone liście są lepkie? Poszukaj szkodników!
Za skręcanie się liści odpowiadają najprawdopodobniej mszyce, a lepka wydzielina to ich sprawka. Jest wiele ekologicznych sposobów na te szkodniki – przeczytaj o najlepszych sposobach na mszyce. Sprawdź też, czy w pobliżu pomidorów nie ma mrówek, jeśli tak postaraj się je odstraszyć. Nie lubią zapachu octu, więc na trasie ich wędrówek można rozłożyć nasączone nim waciki.
Liście zaczynają zwijać się na dole rośliny? To może być rak bakteryjny pomidora
Innym objawem raka bakteryjnego pomidora jest usychanie liści, ale tylko w połowie – od nasady wzdłuż ogonka. Niestety na tę chorobę nie ma skutecznego lekarstwa. Co więcej, po jej rozpoznaniu rośliny należy jak najprędzej usunąć z grządki i spalić, a zdrowe jeszcze rośliny potraktować profilaktycznie preparatem miedziowym. Zdezynfekować należy również wszystkie narzędzia ogrodnicze, które miały styczność z zarażonymi roślinami (wrzątek plus ocet).